سری تراشی

(No Ratings Yet)
Loading...

سری تراشی

 

در ابتدا ماشین سری تراشی برای ساخت پیچ های کوچک طراحی شد . توانایی های این نوع ماشین باعث شد تا برای عملیات متنوعی به کار رود و در نتیجه برای هر نوع عملیات ماشین ویژه ای ساخته شد .

ماشین سری تراشی نوعی ماشین تراش برجکدار به حساب می آید که به گونه ای طراحی شده است تا ابزار ها به سرعت در برابر قطعه کار بسته شده در سه نظام قرار دهد و عملیات گوناگونی را بر روی آن انجام دهد. تفاوت ماشین سری تراشی با ماشین های تراش معمولی آن است که دارای دو کشویی عرضی در جلو و عقب دستگاه مرغک مجهز به کشویی برجکی ( ابزار گاه) است . برجک دارای چندین قرار گاه ابزار است هر قرار گاه میتواند بنا بر تقسیم بندی دلخواه به تناسب پیشروی کشویی در موقعیت کاری لازم قرار گیرد و در نتیجه هر ابزار عملیات خاص خود را بر روی قطعه کار انجام می دهد .

طبقه بندی

گونه های بیشمار ماشین های سری تراش را می توان به روش های زیر طبقه بندی کرد :

۱- بر اساس طرز کار :

الف- دستی

ب- نیمه خود کار

ج- خود کار

۲- برا ساس تعداد محور ها :

الف – تک محوری

ب- چند محوری

ماشین های سری تراش عملیاتی مانند سوراخ کاری ، سوراخ تراشی برقو زنی ، تراشکاری و پرداخت کاری را انجام می دهند. در ماشین های سری تراشی نیمه خود کار قطعه خام باید به دست ماشین کار در سه نظام گذارده شود و سایر عملیت مانند چرخاندن برجک برای استقرار ابزار در موقعیت دلخواه به طور خود کار انجام شود .

در ماشین های سری تراشی خود کار قطعات خام در مخزن یا قیف یا خشاب ماشین گذارده می شوند . این قطعات به صورت خود کار به طرف سه نظام هدایت می شوند و سه نظام آنها را برای انجام عملیات ماشی ن کاری در چنگ می گیرد . به این ترتیب تنها وظیفه ماشین کار پر نگه داشتن مخزن یا قیف یا خشاب قطعه کار است.

در ماشین های سری تراشی تک محور تنها یک محور برای پیشبر د قطعه کار وجود دارد و ابزار های برجک به ترتیب عملیاتی را بر روی قطعه کار انجام می دهند. در ماشی ن های سری تراشی چند محور به طور همزمان چندین قطعه کار به محور ها داده می شود و هر محور قطعه کار را در مقابل ابزار کار خود قرار می دهد . عمل قرار گیری ابزار در موقعیت دلخواه در هر دو نوع ماشین خود کار و نیمه خود کار بصورت خود کار انجام می شود . برجک تقسیم تجهیزی است که با چرخ دنده مناسب ب به اندازه زاویه های برابر می چرخد تا ابزار را در موقعیت های کاری معین قرار دهد و سپس در آ« موقعیت قفل شود .

اصول عملکرد

طرز کار ماشین های سری تراش ساده است . در اینجا برای مثال به ماشین های سری تراش تک محور اشاره می شود

در ماشین سری تراشی میزان پیشروی میلگرد ( قطعه خام) با چرخ لنگ دستی تنظیم و بر روی خط کش مدرج نشان داده می شود . طوقه تغذیه قطعه که به لوله تغذیه متصل است برای گیرش قطعه خام به کار می رود .لوله تغذیه در داخل خشابی نصب به یاری ضامن به عضوپیش برنده متصل می شود . به این ترتیب روش سریعی برای تعویض طوقه های تغذیه مواد ( گیره های فشنگی ) حاصل می شود ( ۱۳-۲) عضو پیش برنده به یاری بادامکی که بر روی میل بادامک اصلی ماشین نصب شده است عمل می کند .

بادمک های استاندارد حرکت های رفت و برگشت برجک در طول بستر و نیز حرکت های دو کشویی عرضی و ملحقات برش نهایی را کنترل می کند .اندازه جابجایی برجک را می توان با تنظیم بادم کهای استاندارد بر روی چرخ تنظیم تغییر داد و جابجایی کشویی عرضی نیز به نسبت جابجایی برجک تغییر می کند .بادمکهای کشویی عرضی با تنظیم طبلا کشویی بادمک عرضی بر روی میل بادامک اصلی برای عملیات گوناگون برجک قابل تنظیم هستند.

همچنین ببینید

اصول تراشکاری

  قطعات تراشکاری دارای مقاطع دایره ای شکل از قبیل میله های ساده و غیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *