خانه / مقالات آموزشی / جوشکـــاری / جوشکاری مقاومتی نقطه ای چیست؟

جوشکاری مقاومتی نقطه ای چیست؟

(No Ratings Yet)
Loading...

جوشکاری مقاومتی

جوشکاری مقاومتی نقطه ای، فرآیندی است که در آن سطوح تماس بوسیله یک یا چند نقطه جوش به هم وصل می شوند. این نقطه جوش ها از طریق گرمای حاصل از مقاومت دربرابر عبور جریان الکتریسیته از میان قطعات به وجود می آیند. در تمام طول مدت فرآیند، این قطعات با نیرویی که الکترودها به آنها وارد می کنند، روی هم نگه داشته می شوند. سطوح تماس در منطقه تمرکز جریان توسط یک پالس لحظه ای (بسیار کوتاه مدت) از جریانی با ولتاژ کم و آمپراژ زیاد گرم می شوند تا دکمه جوش مذاب به وجود آید. با قطع جریان، نیروی الکترود تا موقعی که جوش به سرعت سرد و منجمد شود، روی قطعات باقی می ماند. پس از هر جوش، فک های گیرنده الکترودها آزاد می شوند و قطعات از بین الکترودها برداشته می شوند.

جوشکاری مقاومتی نقطه ای به طور گسترده ای برای اتصال مجموعه های حاصل از ورق های فلزی مثلا در بدنه خودروها، وسایل خانگی، اثاثیه منزل، تولیدات ساختمانی، و به میزان محدودی در ساخت قطعات هواپیما به کار برده شده است. تولید بیشتر مجموعه هایی که نیازی به نشتی ناپذیری ندارند با جوشکاری مقاومتی نقطه ای پرسرعت، صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به روشهای اتصال مکانیکی دارد.

مزیت های اصلی این فرآیند، سرعت عملیات بالا و مناسب بودن آن برای خودکارسازی یا روباتیک سازی و امکان وارد کردن آن در خطوط تولید به همراه دیگر فرآیندهای تولید است. با کنترل خودکار آمپراژ، زمان و نیروی الکترود، می توان نقطه جوش های سالم را با سرعت بالا و هزینه کارگری کم به کمک کارگران نیمه ماهر تولید کرد.

بیشتر فلزات را در صور ت استفاده از تجهیزات و شرایط جوشکاری مناسب می توان با این روش جوشکاری کرد. این مطلب به خصوص برای ورقهای نازک یا تسمه های فولادی (چه با پوشش چه بدون پوشش) صادق است.

همچنین ببینید

جوشکاری

جوشکاری و انواع آن

  انواع جوشکاری عبارتند از: جوش قوس الکتریکی نقطه جوش جوشکاری فلزات رنگین لحیم کاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *