درجه استحکام پیچ

(No Ratings Yet)
Loading...

درجه استحکام پیچ

 

حتما برای شما هم پیش اومده که بخواید توی دستگاهی که می سازید، یک مدل پیچ انتخاب کنید. موقع خرید و یا انتخاب پیچ، سایز اولین مسئله ای هست که دید نسبی به قدرت تحمل بار پیچ به طراح میده. اما غیر از سایز پیچ درجه استحکام هم در پیچ ها مطرحه.

همیشه بایستی در طراحی پیچ ها این مسئله مورد توجه قرار بگیره که یک پیچ هیچگاه نباید تنش برشی رو تحمل کنه. یعنی هیچوقت نیرویی در سیستم باعث برش پیچ نشه. اگر این اتفاق بیفته در طراحی باید تجدید نظر بشه.

طراحی اصولی یک پیچ بایستی باعث نیروی کششی در اون بشه و حالا اون نیروی کششی به وسیله اصطکاک بوجود آمده در سیستم از نیروهای برشی بوجود آمده ممانعت کنه. با این حساب پیچ ها تنها نیروهای کششی رو متحمل خواهند شد. با سفت کردن پیچ ها یک پیش تنش درون ها بوجود میاد. پس این خیلی مهمه که درجه استحکام پیچی که در سیستم طراحی کردید رو خوب بدونید.

شکل زیر نمودار تنش-کرنش پیچ را نشان می دهد. دو نقطه مهمی که بایستی مورد نظر طراح قرار گیرد، نقطه تسلیم و استحکام کشش پیچ است که در شکل مشخص شده است.

نقطه تسلیم : پیچ وارد ناحیه پلاستیک خواهد شد و تغییر طول بدون بازگشت خواهد داد.

استحکام کشش : نقطه ای است که بعد از آن پیچ به سمت خرابی پیش خواهد رفت.

درجه استحکام پیچ

حال برای دانستن این دو نقطه در پیچ طبق استاندارد DIN ، عدد استحکام را که به صورت عدد اعشاری همانند ۹٫۸ (نه نقطه هشت)  نوشته شده است بررسی خواهیم کرد.

عدد قبل از اعشار (۹) این عدد ضربدر ۱۰۰ برابر استحکام کشش پیچ (در واحد مگا پاسکال) خواهد بود که در این جا ۹۰۰ مگا پاسکال است.

عدد بعد از اعشار (۸) ده برابر ضرب این عدد در عدد قبلی (۹*۸*۱۰) مقدار تنش تسلیم پیچ (در واحد مگاپاسکال)خواهد بود. در این مثال برابر ۷۲۰ مگا پاسکال خواهد بود.

عموما در بازار پیچها درجه در درجه ۸٫۸ عرضه خواهند شد. این عدد بر روی گل پیچ حک شده است. حال شما قادرید در طراحی های خود با پارامترهای سایز و تعداد بر مبنای درجه استحکام پیچ مورد نظر، بهترین نتیجه را کسب نمایید.

 

منبع : گروه ربات سازان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *