خانه / مقالات آموزشی / برق صنعتی / تست دی الکتريک

تست دی الکتريک

(No Ratings Yet)
Loading...

برق صنعتی

 

تست دي الکتريک (or (Power Frequency Dielectric Withstand Test (HiPot)

تست دي الکتريک براي بررسي درستي و پيوستگي عايق تجهيزات برقي مورد استفاده قرار مي گيرد اين تست همچنين به تست استقامت عايقي فرکانس قدرت يا های پات (HiPot) معروف است که مخفف واژه High Potential پتانسيل يا ولتاژ بالا مي باشد در واقع این دو واژه به جای یکدیگر در صنعت استفاده می شود.
جهت ارزیابی استقامت الکتریکی تجهیزات،آنها را با ولتاژ فرکانس قدرت بمدت ۱ دقیقه ،مورد آزمایش قرار می دهند ولتاژ آزمایشی در سطحی بالاتر از ولتاژ کار مورد انتظار قرار داده می شود،تا بتواند فشارهای محتمل درخلال سالهای خدمت وسیله را شبیه سازی کند.درمورد تاسیسات داخل ساختمان،آزمایش ها فقط در شرایط خشک انجام میشود .وسایل بیرونی به شرط لزوم در شرایط باران استانداردکه در استانداردهای مربوطه توصیف شده مورد ازمایش قرار می گیرد

ü .تستHiPotچيست ؟
اين تست با اعمال يک ولتاژ بالا به مدار اصلي و هادي ها و متعلقات آنها انجام مي گيرد و طور کلي به منظور تشخيص قدرت عايقي بين قسمتهاي حامل جريان و غير حامل جريان بکار مي رود و همچنين برای بررسی شرايط عايق در اثر فشارهاي وارده به صورت (تصادفي و ناخواسته) به مراتب بيشتر از مقدار ولتاژ کارکرد نرمال تابلو ها ، دستگاه يا تجهيزات صورت مي پذيرد. تست HiPot و يا تست فشارقوي، در واقع يك روش اندازه‌گيري نيست بلكه پروسه‌اي است كه مقاوم بودن عایق در برابر ولتاژ بالا را مشخص می کند.
همانگونه که مي دانيد اين گونه ازدياد ولتاژها سيستم بنا به دلايل مختلف از قبيل سوئچينگ و صاعقه و… در شرايط کار نرمال بوجود مي آيند.
اين تست با تعيين ولتاژ و زمان مشخص پيوستگي عايقي مناسب توليدات را مشخص مي کند بدين گونه که، آيا شکست دي الکتريک در مجموعه تجهيزات يا هادي وجود دارد يا اتفاق خواهد افتاد يا خير ؟که طبق استاندارد در صورت عدم رويت آرک آنرا تحمل می کند و در خصوص تابلوهای برق می توان گفت نتيجه آزمون هنگامي رضايت بخش است که در عايق بندي تابلو خرابي از قبيل شکستگي مقره ، شکست عايقي و يا جرقه زدن بر روي تجهيزات اتفاق نیفتد.
آنگاه تجهيز مورد تست در شرايط کار نرمال خود بدون هيچ مشکلي راه اندازي مي گردد .ضمنا اين تست براي آشکارشدن اشتباهات صورت گرفته توسط نفرات خط توليد،مشکلات طراحي و نيز همچنين فضاي نامناسب بين قطعات ايده آل است
کاربردها و توانمندي هاي:
اين تست بر روي تابلو ها فشار ضعيف و متوسط، ترانسفور ماتورها ، کابل ، خط توليد، بخش تعمير و نگهداري تجهيزات، مراکز تحقیقاتی و آزمايشگاه ها، مکانهاي بازرسي ورودي تجهيزات…. صورت مي گيرد.
ذکر اين نکته ضروري است که در برخي شرايط از بهترين عايق ها هم مي تواند مقداري جريان عبور کند. گاهي اوقات ممکن است با اعمال ولتاژي کمتر از ولتاژ نامي نيز مقدارکمي جريان نشتي وجود داشته باشد. اين جريان نشتي مي تواند ناشي از عواملي مانند ظرفيت خازني عايق، مقاومت عايق، پديده کرونا و تاثيرات الکتروشيميايي باشد.
اما اگر تابلو يا کابل يا مجموع هادي مورد تست، آسيب ديده يا زدگي داشته باشد، مقدار جريان نشتي بسيار زياد خواهد بود و اين امر مي تواند به شخصي که در نزديکي محل آسيب ديده قرار گرفته است، صدمه وارد نمايد. اگر در فرايند ساخت تابلو يا در بقيه مراحل مانند نصب تجهيزات از قبيل باس بارها ، کليد ها ، مقره ها و سيم کشي ها و ترمينال و حمل و نقل، و … آسيبي به تابلو و عايق تجهيزات آن وارد شده يا منفذ يا نا خالصي در اقلام وجود داشته باشد ، احتمال صدمه ديدن آن قسمت از تجهيز در حالتي که در سرويس است، در اثر نشت جريان وجود دارد و به تاسيسات آسيب هاي جبران ناپذيري وارد مي گردد.
و بدین ترتیب تستHiPot بهترين راه تشخيص موارد فوق مي باشد. اين تست مي تواند عايق کم، فاصله کم و ترک خوردگي تجهيزات ، سوراخ بودن سيم و کابل، پيچش ناکافي سيم (هادي کابل)، له شدگي سيم و کابل و… را نيز تشخيص دهد.

دستورالعمل تعيين مقدار ترزيق ولتاژ تست دي الکتريک توسط دستگاه HiPot

در تابلو های فشار ضعیف و متوسط
در تابلو های فشار ضعیف با اعمال ولتاژ اشاره شده در ذیل بر اساس استاندار جدید IEC 61439 صورت می پذیرد .
۱) ۲٫۵kv -50 Hz for 1 sec for switchgear rated insulation level 0.69 kv
۲) ۳٫۵kv -50 Hz for 1 sec for switchgear rated insulation level 1 kv
· این تست نیز همانند تست عایقی در ۵ حالت اتصال باید صورت پذیرد
· توضیح اینکه در استاندارد جديد با توجه به اينکه تزريق ولتاژ بالا در مدت زمان طولاني به عايق تجهيزات صدمه وارد مي سازد اين زمان را به ۱ تا ۵ ثانيه تقليل داده است لازم به ياد آوري است که منبع تغذيه بايد به اندازه کافي پر قدرت باشد تا بتواند ولتاژ آزمون را در حين آزمايش ثابت نگه دارد . موج ولتاژ بايد سينوسي و فرکانس آن بين ۴۵ تا ۶۲ هرتز باشد و مقدار ولتاز تست برای بار دوم باید حداکثر ۸۵ درصد مقدار اولیه انتخاب شود
ü در تابلو های فشار متوسط با اعمال ولتاژ اشاره شده در ذیل بر اساس استاندار جدید IEC 62271-200 بمدت ۱دقیقه ( استاندار قدیم IEC 60298) صورت می پذیرد .
۱) ۱۰kv -50 Hz for 60 sec for switchgear rated insulation level 3.6 kv
۲) ۲۰kv -50 Hz for 60 sec for switchgear rated insulation level 7.2 kv
۳) ۲۸kv -50 Hz for 60 sec for switchgear rated insulation level 12 kv
۴) ۳۲kv -50 Hz for 60 sec for switchgear rated insulation level 17.5 kv
۵) ۵۰kv -50 Hz for 60 sec for switchgear rated insulation level 24 kv
۶) ۷۰kv -50 Hz for 60 sec for switchgear rated insulation level 36 kv
· ضمنا این تست نیز در ۴ حالت اتصال زیر باید صورت پذیرد

۱) L1 with L2, L3, PE
۲) L2 with L1, L3, PE
۳) L3 with L1, L2, PE
۴) PE with L1, L2, L3

 

منبع : خدمات برق صنعتی کرمانشاه

همچنین ببینید

اساس کار ترانسفورماتور

اساس کار ترانسفورماتور

  ترانسفورماتور بر اساس القا متقابل کار میکند و می تواند مقدار ولتاژ یا جریان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *